Anasayfa / Kripto Paralar / Bitcoin nedir? Tarihsel gelişim süreci

Bitcoin nedir? Tarihsel gelişim süreci

Bitcoin Nedir? Tüm tarihsel geçmişi;

Satoshi Nakamoto neler yaptı?

Bitcoin (BTC) bir dezantralize kripto para olarak tanımlanır. 2008 yılında, Satoshi Nakamoto takma adı kullanarak yazılmış bir beyaz kitap ile tanıtılmıştır. 2009 yılının Ocak ayında piyasaya sürülmüştür.

Bitcoin, eşit ve bağımsız ağ katılımcıları arasında doğrudan gerçekleşen bir online para birimidir. Bitcoin, Nakamoto’nun kendi sözlerine göre “finansal bir kuruluş aracılığı olmadan bir tarafından diğerine doğrudan online ödemelerin gönderilmesine” izin vermek için yaratılmıştır.

Benzer bir dezantralize elektronik para birimi için daha önceki kavramlar vardı. Bitcoin gerçek kullanıma geçen ilk kripto para olarak öne çıkarak bunların önüne geçti.

Bitcoin’in kurucularından biri Satoshi Nakamoto takma adını kullanmaktadır. 2021 yılına kadar gerçek kimliği bilinmemektedir. 2008 yılının Ekim ayında Nakamoto, Bitcoin’i detaylı olarak açıklayan bir white paper yayınladı. İşlemlerin bloklar paketler halinde merkeziyetsiz defterlerde saklanmasını ve şifreleme algoritmaları ile güvenli hale getirilmesini önerdi. Böylece sistem daha sonra “blockchain” olarak adlandırıldı.

İki ay sonra, 2009 yılının Ocak ayında Nakamoto Bitcoin ağının ilk bloğunu (genesis block) çıkardı. Ve dünyanın ilk kripto paralarından biri olan Bitcoin’i başlattı. Bitcoin’in ilk fiyatı 0 dolar olarak tanımlanmıştır ve çoğu Bitcoin madencilik yoluyla elde edilmiştir. (yalnızca orta güçlü cihazlar (örn. PC) ve madencilik yazılımı gerektiriyordu) İlk bilinen Bitcoin ticareti 22 Mayıs 2010’da gerçekleşti. Programcı Laszlo Hanyecz 10.000 Bitcoin’i iki adet pizza için takas etti. Bu olay artık “Bitcoin Pizza Günü” olarak bilinmektedir. Temmuz 2010’da Bitcoin ilk kez işlem görmeye başladı. Bitcoin fiyatı o zamanlar $0.0008 ile $0.08 arasında değişiyordu.

Gavin Andresen dönemi?

Ancak Nakamoto Bitcoin’in ilk icatçısı olsa da, ilk uygulamasının yazarı olarak ağ uyarı anahtarını ve kod deposunun kontrolünü Gavin Andresen’e verdi. Andresen daha sonra Bitcoin Vakfı’nın lider geliştiricisi oldu. Yıllar içinde birçok kişi kripto paranın yazılımınndaki güvenlik açıklarının gelişimine katkıda bulunmuştur.

Bitcoin’in GitHub deposunda 750’den fazla katkıda bulunan bulunmaktadır. Katkıda bulunanlar arasında Wladimir Laan, Marco Falke, Pieter Wuille, Gavin Andresen, Jonas Schnelli bulunmaktadır.

Bitcoin’in benzersiz olmasını sağlayan şey, piyasada ilk kripto para olmasıdır. Dünya çapında bir topluluk oluşturdu. Milyonlarca yatırımcı, tüccar ve kullanıcısı olan yeni bir endüstriye yol açtı. İlk kripto paranın ortaya çıkışı sonraki projelerin geliştirilmesi için kavramsal ve teknolojik bir temel oluşturdu.

Tüm kripto para piyasası – şimdi $2 trilyondan fazla değerli – Bitcoin tarafından gerçekleştirilen bir fikir temelinde yer alıyor: dünya çapında herhangi bir yerde herhangi bir kişi tarafından gönderilip alınabilecek para.

Öncü niteliği nedeniyle BTC, varoluş süresince enerjik bir piyasada en üstte kalıyor. Bitcoin’in sahip olduğu tek başına hâkimiyeti kaybetsede, hala en büyük kripto para olarak kalmaktadır. Ve yıllar içinde $1 trilyonun üzerine çıkan bir piyasa değeri oluşmuştur. Bu durum, Bitcoin’e yatırım yapan kurumsal yatırımcıların artmasına ve BTC’nin kullanım alanlarını sağlayan platformların yaygınlaşmasını sağlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 66,379.00 3.86%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 3,491.15 2.06%
  • tetherTether (USDT) $ 0.999797 0.07%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.578162 1.49%
  • stellarStellar (XLM) $ 0.104319 1.2%
  • holotokenHolo (HOT) $ 0.001822 1.86%
  • ravencoinRavencoin (RVN) $ 0.020294 1.29%