Anasayfa / Temel Bilgiler / Kripto Borsa / Blokchain, Coin, kriptografi ve merkeziyetsizlik nedir? ne değildir.

Blokchain, Coin, kriptografi ve merkeziyetsizlik nedir? ne değildir.

Coin nedir?

“Coin” Türkçe’de “para” anlamına gelir. Genellikle dijital para olarak kullanılır. Bu, internet üzerinde kullanılan bir para birimi olarak tanımlanabilir. Örneğin, Bitcoin, Ethereum, Neo gibi kripto paralar coin olarak tanımlanabilir. Ayrıca, bazı oyunlar ve uygulamalar için kullanılan sanal paralar da “coin” olarak adlandırılabilir.

Dijital paralar, genellikle blockchain teknolojisi kullanılarak oluşturulur ve işlenir. Blockchain, birçok bilgisayar tarafından kontrol edilen ve güncellenen bir veri tabanıdır. Bu veri tabanı, birçok katmanlı bir yapıya sahiptir ve her katman, farklı bir bilgiyi içerebilir. Dijital paralar için kullanılan blockchainler, genellikle merkezi bir otoriteye dayanmaz. Ve bu saydede herhangi bir kullanıcının işlemleri güvenli bir şekilde kaydedebilmesini sağlar. Örneğin, Bitcoin blockchain’i, Bitcoin işlemlerini kaydetmek için kullanılır. Neo blockchain’i, Neo işlemlerini kaydetmek için kullanılır.

Neo Coin

Blokchain nasıl bir yapıdır?

Blockchain, birçok bilgisayar tarafından kontrol edilen ve güncellenen bir veri tabanıdır. Bu veri tabanı, birçok katmanlı bir yapıya sahiptir ve her katman, farklı bir bilgiyi içerebilir. Blockchain yapısı, katmanların her biri için birçok işlemi içerebilecek bir blok olarak adlandırılır. Her blok, önceki bloğun kendisinden bağımsız olarak işlenir ve güncellenir. Bu sayede her blok, önceki bloğun işlemlerinin bir kopyasını içererek zaman içinde bir zincire dönüşür. Bu zincir, sadece doğrulanmış işlemleri içerecek şekilde korunur. Blockchain yapısının diğer özellikleri arasında; Merkezi olmaması,kriptografi kullanımı, katılımcılar arasındaki güveni sağlaması ve yedeklenmesi gibi özellikleri vardır.

Blokchain

Blokchain’in merkezi olmaması ne demektir?

Blockchain teknolojisi, merkezi bir otoriteye dayanmaz. Bu, blockchain içindeki işlemlerin herhangi bir kişi tarafından yönetilmediği anlamına gelir.

Bir blockchain ağının merkezi bir otoritesi yoksa, herhangi bir kullanıcının işlemleri güvenli bir şekilde kaydedebilmesini sağlar. Bu, işlemlerin doğrulanması için birçok bilgisayar tarafından kontrol edilir ve her bilgisayar, ağdaki diğer bilgisayarlarla eşit haklara sahiptir. Bu sayede blockchain sistemi, herhangi bir kişinin kontrolünde olmadan, her kullanıcının işlemlerini güvenli bir şekilde kaydetmesini sağlar.

Blockchain yapısının merkezi olmaması, blockchain içindeki işlemlerin herhangi bir kişi tarafından yönetilmediği anlamına gelir. Bu, blockchain içindeki işlemlerin herhangi bir kişinin kontrolünde olmadan yürütülmesini sağlar ve böylece işlemlerin doğruluğu ve güvenliği sağlanır.

Merkeziyetsizlik nedir?

Kriptografik yapı ne demektir?

Blockchain teknolojisi, kriptografi kullanır. Kriptografi, verileri gizlemek veya şifrelemek için kullanılan bir yöntemdir. Bu sayede, blockchain içindeki işlemlerin güvenliği sağlanır.

Blockchain içinde, her işlem bir hash değeri olarak adlandırılan benzersiz bir kod ile temsil edilir. Bu hash değeri, işlemin içeriğini gizler ve sadece işlemin geçerli olduğunu doğrulamak için kullanılır. Hash değerleri, matematiksel fonksiyonlar kullanılarak oluşturulur ve herhangi bir kişinin işlemleri okumak veya değiştirmek için çok zor hatta imkansızdır.

Blockchain içinde, her kullanıcının kendine özel bir özel anahtarı vardır. Bu anahtar, kullanıcının işlemlerini imzalamak ve doğrulamak için kullanılır. Bu sayede, blockchain içindeki işlemlerin güvenliği sağlanır ve herhangi bir kişinin işlemleri değiştirmek veya sahte işlemler yapmak için çok zor hatta imkansızdır.

Kısaca blockchain, kullanıcıların işlemlerini şifrelemek ve doğrulamak için kriptografi kullanır ve böylece blockchain içindeki işlemlerin güvenliğini sağlar.

Kriptografi nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 66,687.00 4.54%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 3,512.56 2.83%
  • tetherTether (USDT) $ 1.00 0.02%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.580368 1.67%
  • stellarStellar (XLM) $ 0.104553 1.14%
  • holotokenHolo (HOT) $ 0.001835 2.61%
  • ravencoinRavencoin (RVN) $ 0.020342 1.74%