Anasayfa / 2023 Kripto Paralar / Blockchain Nedir? Blockchain nerde kullanılır?

Blockchain Nedir? Blockchain nerde kullanılır?

Blockchain, birbirine zincirlenmiş bloklardan oluşan merkeziyetsiz ve dağıtık yapıdaki bir veritabanı sistemidir. Eşler arası veri paylaşımını güvenli kılan, açık ve şeffaf bir teknoloji olan Blockchain teknolojisinin birçok özelliği bulunmakta fakat bloğumuzun bu yazısında sizlere en önemli 6 özelliğinden bahsedeceğiz. 

Blockchain sisteminin merkezi olmayan ya da dağınık bir yapıda olması demek bu teknolojinin herhangi bir devlet, kurum veya bir kişinin merkezi kontrolü altında olmadığı anlamına geliyor. Bu merkezi yapıların yerine Blockchain teknolojisinde işlemler farklı yerlere dağıtılmış düğümler (node) üzerinde kayıt ediliyor.

Veriler doğrulanıp Blockchain ağına eklendikten sonra sonsuza dek orada depolanır. Aynı zamanda kayıtlar ağ üzerinde birden fazla yerde tutulduğu için, tek bir ağın hasar görmesi veya siber saldırıya uğramasıyla bilgiler kaybolmaz. Bu sayede de veriler değiştirilemez ve manipüle edilmez.

Dağıtık yapısı sayesinde internet kullanarak ağa erişebilen her kişi ya da her bilgisayar bir merkez gibidir. Ayrıca herhangi bir siber saldırının başarılı olması için tüm sistemin %51’den fazlasını kontrol altına alması gerekir, verilerin farklı ülkelerde farklı bilgisayarlarda kopyalanarak depolandığını göz önüne alırsak bu saldırı olasılığını neredeyse imkânsız kılıyor. Bu da Blockchain üzerindeki verilerin ne kadar güvenilir olduğunu gösteriyor. 

Blockchain’deki bilgiler tüm kullanıcılara açıktır. Herhangi bir kullanıcı Blockchain içerisindeki verileri denetleyebilir ve bu sisteme dayalı uygulamalar geliştirebilir. Kişisel gizliliği göz önünde tutarak işlem yapan tarafların özel bilgileri ise şifrelenerek korunur.

Dağıtık yapısı, işlemleri herkesin şeffaf olarak izleyebilmesi ve herkese açık olması nedeniyle Blockchain peer to peer yani kişiden kişiye değer, veri vs. aktarımının yapılmasını mümkün kılıyor. Dolayısıyla geleneksel sistemlerde aracılara ödenen komisyonu da ortadan kaldırıyor. Bu sayede Blockchain ağındaki işlemler ücretsiz ya da çok cüzi bir miktarda gerçekleşebiliyor.

Blokchain teknolojisi, dağıtık bir yapıda olduğundan dolayı geleneksel merkezi sistemlere göre çok daha hızlı bir yapılanma ve işlemler sunar. Peer to peer aktarımı sayesinde Blockchain içerisindeki işlemler çok hızlı tamamlanır. Bu nedenle para transfer işlemleri dünyanın herhangi bir yerine dakikalar ve hatta saniyeler içerisinde gerçekleşebilir.

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 63,976.00 2.59%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 3,505.62 2.17%
  • tetherTether (USDT) $ 0.999543 0%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.489588 1.38%
  • stellarStellar (XLM) $ 0.093388 1.6%
  • holotokenHolo (HOT) $ 0.001847 3.84%
  • ravencoinRavencoin (RVN) $ 0.020619 1.91%